Karkadee – egyptský ibištekový čaj

Blog  Event  Marketing  Travel

Ibištekový čaj – Karkadee 🍵

Darčeky miluje každý! 🎁 Aj my sme jeden dostali. A nie hocijaký, kvalitný, lahodný, voňavý a chutný. Sušené kvety ibišteka priamo z Egypta. @Lucia Synčáková, dá sa tak povedať, je na polovicu v Egypte doma.

Ďakujeme! 😊

Nedalo mi a začala som 🔎 pátrať po informáciách o tejto krásnej rastlinke a o jej účinkoch. Napríklad predlženie mladosti, štíhlej línie, zdravie ❤️ srdca, ciev a pečene. Keď sa chcete dozvedieť, ako ju správne pripraviť a kedy sa jej vyhýbať. Potom sa už len stačí rozhodnúť, či si ju budete vychutnávať s 🥃 rumom, mätou, muškátovým orieškom alebo klinčekom! Ešte sa dozviete, s akým medom nám chutil najviac!

 

Prvý opis o jeho liečivých účinkoch zachytený na Ebersových papyrusoch smeruje do Luxoru. Obľúbenosť tohto čaju v Afrike, Číne a Indii, kde sa najčastejšie vyskytuje Ibištek Sudánsky, trvá a pomáha ku zdraviu a kráse ľudí. V Taliansku a 🇪🇬 Egypte je známy pod menom carcadee. V Senegáli bissap a v Paname ako saril.

Pri jeho príprave sa používajú sušené kvety ibišteka. Meno dostal vďaka úžasným účinkom podľa názvu prevteleného vtáka egyptského boha Totha – Ibisu posvätného. Vzhľadom na množstvo prospešných látok, ktoré táto rastlina obsahuje sa nemožno čudovať jeho glorifikácii.

Flavonoidy, kvercetín, cyanín, kyselinu šťaveľovú, kyselinu citrónovú, vitamíny skupiny B (tiamín, riboflavín, niacín), vitamín C, karotén a mastné kyseliny.

Má veľmi pozitívny účinok na regeneráciu buniek. Je to silný antioxidant. Medzi najčastejšie spomínané účinky patrí jej pozitívny vplyv na prirodzenú obranyschopnosť, podporu hojenia tkanív, tvorbu kolagénu, posilnenie chrupaviek a kostí. Podporuje správnu činnosť 🖤 srdca a cievneho systému. Zároveň sa zistilo, že nálev z kalicha ibišteka sudánskeho dokáže znížiť hladinu cukru v krvi a tým zabrániť priberaniu. Napomáha tiež odbúravaniu tukových buniek. Vynikajúce sú aj účinky ibišteka na reguláciu hladiny estrogénu.

POZOR, nie všetko a pre všetkých je vždy ideálne! Vyhýbať pitiu karkadé, by sa mali tehotné a dojčiace matky a ľudia, ktorí užívajú lieky na srdce a krvný tlak!

Je na chutiach každého z Vás, či ho budete piť samostatne, alebo sladený, s medom. Nás očarila kombinácia ibištiekového čaju osladeného pomarančovým medom zo Sicílie. Vy sa môžete inšpirovať našou malou nápovedou. Inšpirovali nás rôzne tradične používané varianty a tie sme zosúladili s poznatkami o zdravotných účinkov ďalších prísad.

Ibištek s mätou – skvelá dvojka pre srdce

Ibištek s klinčekom – prevencia pred vznikom cukrovky

Ibištek s muškátovým orechom – ruka v ruke chránia pred predčasným starnutím

Ibištek so zázvorom – posilňuje imunitný systém

Ibištek s bielym rumom – dodá Vám dobrú náladu 😊

 

PRÍPRAVA:

Príprava je naozaj veľmi jednoduchá:

Na 1 malú lyžičku dáme 1 dl vriacej vody a necháme lúhovať cca. 4 – 5 minút. Ibištek má výraznú, jemne kyslú chuť, zvyčajne sa sladí. Zvykne sa piť horúci aj vychladený.

 

Maľbu, fotografie a text pre Vás pripravila Veronika.