Cesta okolo sveta za 23 dní !?

Blog  Travel
Dá sa prejsť okolo sveta za 23 dní?
 
Manželom Urgelovcom sa tento husársky kúsok podaril a zachovali pre cestovateľov mnoho cenných informácií, dojmov, príhod. Môže byť inšpiratívna aj pre podnikavcov 🙂   Po prečítaní knihy „Cesta okolo sveta za 23 dní“, autor Dušan Urgela, musím konštatovať, že sa to dá. Zdieľam Vám rozhovor s autorom. Napovie, o čom sa môžete v knihe dočítať.
 

Veronika:   Keď som prvý raz počula o Vašej ceste okolo sveta, ako prvé ma napadlo Jules Verne a Willi Fogg. Šťastná spomienka na čítanie z detstva.

Táto cesta bol Váš detský sen?

Dušan:   

Môj otec bol historik a naša rodina veľa cestovala. Samozrejme v rámci možností tej doby. Robil som vrcholový šport a aj vďaka tomu som prešiel kus sveta. Neskôr som istý čas robil vodiča kamiónu a počas toho obdobia to tiež bolo viac o cestovaní. Rovnako aj s rodinou, kým deti boli malé, sme často cestovali. Kempovali po rôznych krajoch a krajinách. Keď deti odrástli, začali sme s manželkou cestovať ešte viac. Bez cestovnej kancelárie. To neznamená, že ich niekedy nevyužívame. Sú destinácie, kde je lepšie ísť s cestovkou kvôli bezpečnosti a rozmanitosti programu, ktorý vedia pripraviť, ale aj na miesta, kde pre individuálneho cestovateľa nie je dostatočne rozvinutá infraštruktúra. Po čase nás začala čoraz viac lákať myšlienka, výzva, naplánovať si niečo náročnejšie, nie úplne bežné. Tak som jedného dňa sadol k počítaču a príprava sa mohla začať. Písal sa rok 2018 a cestu sme absolvovali v 2019.

Prvý dôležitý faktor bola otázka peňazí. Najprv som prezeral a porovnával ponuky cestovných kancelárií, ktoré ponúkali niečo, ako cestu okolo sveta. Potom som si urobil sám taký malý a stručný rozpočet. Najmä s cenami leteniek, ubytovania a stravy. Vznikla mi neporovnateľne prijateľnejšia cena asi štyri až päť krát nižšia!!! …a keďže sme našu cestu plánovali v rámci „civilizovaného sveta“, usúdili sme s manželkou, že organizáciu aj samotnú cestu zvládneme sami. V máji som nakúpil väčšinu leteniek. Počas leta a jesene som sa venoval príprave. Čo by sme chceli vidieť v jednotlivých destináciách. Ako sa tam dostať. Mapy, linky miestnej dopravy… Toto všetko som veľmi pedantne naplánoval. Všade, kde sme prišli, sme boli zorientovaní ako doma. Nemuseli sme strácať čas zbytočným blúdením, hľadaním a pod. Všetok čas sme mohli plnohodnotne využiť na spoznávanie.

Možno takou zaujímavosťou je, že ja som nevedel nájsť cestovnú kanceláriu, ktorá robí cestu okolo sveta smerom na západ. Všetky sa orientovali na východ. Teda smerom proti času a vtedy ten ,,jet lag,, – pásmová choroba a posun času je pre ľudský organizmus oveľa náročnejší. S tým, že my sme v žiadnej destinácii nezostávali dlhšie ako tri dni, s výnimkou Havajských ostrovov, kde sme strávili až 6 dní. Cestovať smerom na západ, je pre ľudský organizmus prirodzenejšie, lebo len si predlžujete deň a jednoduchšie to potom dospíte, ako keď cestujete proti času.

Stalo sa Vám počas Vašej cesty, aby Vás nejaká destinácia natoľko očarila, že ste ju zanechávali s ťažkým srdcom? Keby ste nemali pripravený itinerár, tak by ste tam aj radi zostali o pár dní viac?

To Vám teraz poviem takú perlu. Keď sme mali odletieť z Honolulu do Sydney, tak nám zrušili let a my sme mali na Sydney naplánované tri a pol dňa. Odtiaľ sme mali už letenky ďalej a naplánovaný ďalší program. Letecká spoločnosť v Honolulu nám ponúkla ďalší let – ale až o tri dni. Samozrejme s ponukou, že nám dovtedy budú platiť ubytovanie a stravu. Ale u nás táto alternatíva samozrejme nepripadala do úvahy. …takže odpoveď na Vašu otázku je, že v Honolulu na Havajských ostrovoch by sme aj boli radi zostali, lebo Havajské ostrovy sú úžasné. My sme boli na dvoch ostrovoch, na O´Ahu a na veľkom Havajskom ostrove, kde sú okrem iných aj sopky Kilauea a Maunakea. Takže ponuka leteckej spoločnosti bola veľmi lákavá, avšak museli sme v našej ceste čo najskôr pokračovať.

Ľudia, atmosféra a kultúra alebo príroda Vás oslovila na Havajských ostrovoch najviac?

Príroda. Ostrovy sa nachádzajú v pásme, kde je zhruba vždy rovnaká teplota, približne 26 stupňov Celzia. Je pravda, že samotné počasie je tam veľmi premenlivé. Je tam vlhká klíma, ale práve preto je tá príroda taká krásna a vždy zelená. My sme sa tam s manželkou dostali na vrchol sopky Maunakea, ktorá je od úpätia morského dna najvyššia hora sveta, vyššia ako Mount Everest. K tomu, aby sa tam človek dostal, potrebuje mať aj šťastie. Čo sa počasia týka. V zimných mesiacoch, čo bol aj náš prípad (február) tam často sneží a veľmi silno fúka. V takých podmienkach tam nezvyknú púšťať turistov a cesta na vrchol je jednoducho uzatvorená 🙂

Ako sa Vám podarilo vyriešiť tú nečakanú situáciu so zrušením letu do Sydney?

Najrýchlejšia a všeobecne najefektívnejšia možnosť bolo berúc ohľad aj na potrebné tranzitné víza, na ktorých vybavovanie sme nemali samozrejme čas, že poletíme do Tokia a tam už prestúpime na priamy let do Sydney, keďže z Honolulu v nasledujúci deň jednoducho nebol voľný žiadny priamy let do Sydney. Takže sa nám zúžil čas na naplánované programy v Sydney z plánovaných tri a pol dňa na dva a pol dňa. Našťastie sme museli vynechať len pár drobností, čo sme chceli vidieť.

Ako ste si vyberali pri takejto časovo náročnej ceste ubytovanie?

Pri výbere ubytovanie som dbal na to, aby sme boli ubytovaní v blízkosti stanice metra, električky a pod., v blízkosti verejnej hromadnej dopravy, lebo odtiaľ sa už potom človek dostane kdekoľvek.

V ktorej krajine podľa Vašich skúseností je zariadená verejná doprava najšikovnejšie a najefektívnejšie pre potrebu ľudí?

Moja odpoveď je jednoznačne Singapur. Je to úžasné mesto, hoci veľmi prísne mesto. Je silne dbajúce na poriadok, ale tu sa stretnete naozaj so všetkými možnými druhmi verejnej dopravy vrátane napríklad lanoviek

V ktorej krajine ste mali najpríjemnejší gastro zážitok?

Tu Vám teraz neodpoviem, že na Havaji😊 …dalo sa tam dobre najesť. Dalo sa tam kvalitne najesť, ale bola tam všadeprítomná americká, nie príliš zdraviu prospešná strava.

My sa veľmi radi najeme aj na ulici. Istotne v juhovýchodnej Ázii, či v Singapure, či v Kualalumpur. Mali by ste si dať pozor kde to pripravujú. Či to uvaria pred vami. Mali sme tam možnosť ochutnať aj tradičné miestne jedlá.

Komu by ste neradili absolvovať takúto cestu okolo sveta na vlastnú päsť? A naopak, akú vlastnosť by určite mal mať človek v sebe, ak sa pre takéto dobrodružstvo rozhodne?

Určite si to človek musí v hlave nastaviť. Musí dokázať prijať aj možnosť, že nemusí všetko vychádzať ideálne. Mal by mať dobrodružnú, tolerantnú povahu. Netrpezlivosť, zbrklosť a sklon k nespokojnosti určite nie sú ideálne vlastnosti pre absolvovanie takejto cesty.

Stalo sa Vám, že napriek dobrej príprave ste po návšteve destinácie získali úplne iný obraz? Dojem, ktorý vo Vás to miesto zanechalo, bol iný ako všeobecne vytvorený stereotyp? Ktoré miesto Vás v tomto smere dokázalo najviac prekvapiť?

Toto sa mi nestalo 😊

Čomu to prisudzujete? Ste človekom otvoreným a bez predsudkov?

Áno. …a aj preto, lebo informácie som zbieral z rôznych zdrojov. Internet, knihy, dokumenty. Rozmanitosť mnou získaných informácií spôsobila, že nikde sme nezažili situáciu, aby sme po príchode zostali zarazení. „Že toto je čo?!“ Naviac, som človekom, ktorý si rád vytvára názor nielen na veci ale aj na miesta sám.

Ako na Vás pôsobí výrok, že človek čím ďalej, do vzdialenejšej krajiny zájde, o to ďalej sa dostane v spoznávaní samého seba?

Ja by som sa k tomu celkom prikláňal, že to naozaj tak pôsobí. Keď človek ide cestovať spôsobom, že nejde rozdávať rozum, ale spoznávať a načerpávať. Ako keby ste sa začali zrkadliť so svetom.

Vyrážali ste na cestu s myšlienkou, že potom z tohto zážitku vznikne zaujímavá kniha – cestopis, podotknem naozaj praktický a užitočný cestopis, ktorý je mimochodom aj veľmi príjemné a zážitkové čítanie?

Nebol to môj plán, chcel som najprv len pre nás s manželkou urobiť nejakú osnovu na pamiatku. Keď som si k tomu sadol, bol práve Covid, mal som čas na písanie a tak vznikla kniha, ktorú sme spolu s manželkou aj sami vydali. Chcel som, aby vznikla pomôcka na základe našich skúseností pre ľudí, ktorí chcú cestovať, či už ohľadne tipov, ako sa vyhnúť pásmovej chorobe počas letov, ako si samotnú cestu, financie a čas naplánovať najefektívnejšie a možno aj inšpirovať na spoznávanie.

Kam je naplánovaná Vaša ďalšia cesta?

Z Južnej Ameriky sme zostali tak očarení, že sa tam teraz, už už, chystáme… Argentína, Patagónia, Brazília, Paraguaj, Uruguaj a tešíme sa na to😊 …no a potom ešte Egypt, ktorý je myslím, ešte stále nie úplne prebádaný. Má ešte veľa tajomstiev.

Tešíme sa na Vaše ďalšie zážitky a ďakujem Vám za rozhovor.

Veronika Drahos

 

Tip, kde si možno knihu kúpiť: https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=cesta+okolosveta+za+23+dn%C3%AD