Uvádzam citáciu textu Mareka Berkyho, riaditeľa PSW a.s.:
„S niektorými z Vás spolupracujeme desaťročia – a chceme, aby ste vedeli, že sme tu pre Vás aj v týchto časoch. Prispôsobili sme pracovné podmienky situácii a snažíme sa o to, aby to nijako neobmedzilo komunikáciu s Vami, našimi zákazníkmi. Pravidelne Vás budeme informovať o aktualitách a naďalej sme tu pre Vás v prípade potreby konzultácie.
AKTUALITY:
DPH – aktuálne (24.3.) nemáme informácie, že by bol plánovaný iný režim v prípade podávania DPH a súhrnných výkazov, tzn. že DPH by sa malo podať a zaplatiť načas. V prípade potreby doporučujeme podať nulové, prípadne požiadať o odpustenie zmeškanej lehoty – sankcie by byť nemali. Ešte raz pripomínam, že v PSW všetci pracujeme a sme pripravení na odovzdanie Vašich DPH načas.
Daň z príjmov PO: Všetkým daňovníkom sa lehota na podanie a zaplatenie môže posunúť na 30.6. bez sankcií.
Odvody: aktuálne nemáme informácie, že by sociálna poisťovňa a zdrav. poisťovne zaviedli iný režim platenia odvodov. Predpokladáme však, že v najbližších dňoch aj oni predstavia svoj program na zmiernenie dopadu krízy na zamestnávateľov. Budeme Vás informovať.
Vzťahy so zamestnancami: posielam linky, kde by ste mali dostať odpovede na otázky: https://www.ip.gov.sk/postupujte-zakonne/
https://www.ip.gov.sk/koronavirus-najcastejsie-otazky
V prílohe pridávam pár tipov, ktoré môžu pomôcť prekonať krízu.
Na záver Vám chcem popriať veľa sily do ďalších dní a požiadať Vás o solidaritu, verím že keď sa vzájomne budeme vedieť o seba oprieť, situáciu zvládneme.
8 Tipov ako zvládnuť krízu vo firme pre koronavírus :
- Jasná komunikácia zo zamestnancami : pomôže, keď sa vo firme všetky informácie komunikujú transparentne, proaktívne a niekedy je dobré byť jeden až dva kroky pred tým čo rieši vláda. To vzbudí u zamestnancoch veľkú dôveru,že vedenie vie čo robí.
- Sme v tom spoločne : ukázať zamestnancom,že ste v tom spolu zocelí to kolektív. Ľudia sa začnú navzájom podporovať a dobíjať sa pozitívnou energiou.
- Vypracovanie scenárov : Je potrebné si zanalyzovať kritické miesta a piliere biznisu, o ktoré sa bude dať oprieť najdlhšie. Tomu prispôsobiť rozloženie ľudí, určenie kompetencií, čo má kto robiť. Treba riešiť scenáre, ako dlho firma vydrží s peniazmi bez toho, aby musela čokoľvek osekávať. Treba si určiť bod, kedy bude musieť firma prejsť aj k bolestivejším opatreniam
- Určiť si roly vo firme
Ide o štyri kategórie zamestnancov:
- Ľudia, ktorí sa plne zameriavajú na veci súvisiace s koronavírusom.
- Ľudia, ktorí zabezpečujú chod „core“ biznisu, aby fungoval aspoň základný „krvný obeh a dych” firmy.
- Ľudia, ktorí hľadajú spôsoby ako ušetriť (optimalizácia nákladov, vypnutie aktuálne nepotrebných služieb či predplatného).
- Ľudia, ktorí riešia ďalší rozvoj a čo bude firma robiť po tom, keď to všetko prehrmí.
- Tri bloky opatrení :
- opatrenia súvisiace s najbližším obdobím. Sú to kroky, ktoré treba vykonať prioritne – najlepšie v priebehu najbližších hodín.
- opatrenia súvisiace s ďalšími týždňami – nastaviť režim fungovania, kým budú zákazníci a zamestnanci doma. Rovnako tu treba riešiť, aký dopad to bude mať na partnerov aj zamestnancov, a ako im vie firma pomôcť.
- Opatrenia súvisiace s ďalšími mesiacmi, kedy je potrebné riešiť dlhodobý vplyv na podnikanie, kedy sa situácia začne vracať do normálu.
- Byť pripravený :
Ujasniť si, že informácie aj inštrukcie sa môžu meniť aj viackrát za deň a pripomínať to zamestnancom.
- Presun domov :
Ak budú musieť zamestnanci zostať doma, neznamená to,že nemusia nič robiť. Na porade skúste spoločne porozmýšľať kto sa bude čomu venovať počas času stráveného doma ( aktualizácie manuálov, intenzívne plošné vzdelávanie, dopĺňanie obsahu na web, vymýšľanie nových biznis modelov)
- Aplikácie,ktoré uľahčia komunikáciu :
- Workplace : predstavuje pilier komunikácie vo firme špeciálne v tejto ťažkej situácii s COVID 19. Dajú sa tam zdieľať novinky,požiadavky,nápady,vedomosti,ankety. Vďaka tejto aplikácií sa informácie k ľuďom dostanú o mnoho rýchlejšie a účinnejšie.
- Zoom : dá sa tam kúzliť s rôznymi sharovaniami obrazovky, uskutočniť poradu s dvadsiatimi pripojenými ľuďmi, robiť webináre pre stovky účastníkov, ideálne riešenie aj pre vzdelávacie agentúry či školy
- Wrike : vhodný pre koordináciu všetkých projektov, úloh a zadaní naprieč firmou. Ide o pomerne komplexný systém, ale veľmi robustný. Alternatívy : Trello,Asana